بوییدن جایزه دریافت قرارداد سینمایی

بوییدن: جایزه دریافت قرارداد سینمایی جشنواره فیلم فیلم سینمایی قطار آن شب حمیدرضا قطبی

گت بلاگز اخبار اجتماعی وظایف بیمه‌های تکمیلی + هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می‌پردازد؟

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح و معرفی ساختار بیمه‌های درمانی در کشور، گفت: پیش‌بینی می‌شود بین شش تا هشت میلیون همپوشانی بیمه‌ای در کشور وجود داشته ب

وظایف بیمه‌های تکمیلی + هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می‌پردازد؟

هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می پردازد؟ + وظایف بیمه های تکمیلی

عبارات مهم : سلامت

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح و معرفی ساختار بیمه های درمانی در کشور، گفت: آینده نگری می شود بین شش تا هشت میلیون همپوشانی بیمه ای در کشور وجود داشته باشد و جالب است که بین چهار تا شش میلیون نفر هم فاقد دفترچه بیمه هستند. تنها راهکار حل این مشکلات، بازگشت به قانون و ساماندهی مدیریت اطلاعات هست.

دکتر موسی طباطبایی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سه رویکرد متفاوت در حوزه بیمه ، گفت: در یکی از این رویکردها، بیمه به عنوان تامین کننده رفاه اجتماعی است که در حال حاضر در کشور ما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این حوزه فعالیت می کند و اصطلاحاتی چون دولت های رفاه، چتر رفاه، تامین اجتماعی و… در این رویکرد جای می گیرد. نظر دیگر بیمه، رویکردی اقتصادی است و در آن از صنعت بیمه با عملکردهای اقتصادی سخن گفته می شود و سومین رویکرد هم بیمه با نظر نظام سلامت و به عنوان یکی از شیوه های تامین مالی در این نظام است.

چند درصد منابع سلامت را مردم تامین می کنند؟

وظایف بیمه‌های تکمیلی + هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می‌پردازد؟

وی با بیان اینکه در کل نظام سلامت کشور عزیزمان ایران بیمه تقریبا ۲۰ درصد از منابع را تامین می کند و حدود ۴۰ درصد از منابع به وسیله مردم و حدود ۳۰ درصد هم از سوی دولت تامین می شود، افزود: میزان باقی مانده نیز از سوی سایر منابع از جمله بیمه های تکمیلی، خیرین و … تامین می شود. باید توجه کرد که کل هزینه های کشور در نظام سلامت حدودا ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ و معادل حدود هشت درصد درآمد ناخالص داخلی بوده هست.

نگاهی به تاریخ بیمه در ایران

طباطبایی با بیان اینکه از سال ۱۳۵۴ به طور رسمی شرکت بیمه با قانون مصوب و با شکل فعلی شروع به کار کرد، افزود: بعد از آن وزارت بهداشت هم در حوزه تامین مالی فعالیت های مستقیمی در مراکز ارائه خدمات و جهت حمایت از بیماران انجام داد. از سال ۷۳ با تصویب قانون بیمه همگانی، تامین مالی نظام سلامت با اوضاع فعلی شکل گرفت و به دنبال آن شرکت بیمه سلامت، کمیته امداد و نیروهای مسلح نیز کارشان را با شرایط تازه شروع کردند.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح و معرفی ساختار بیمه‌های درمانی در کشور، گفت: پیش‌بینی می‌شود بین شش تا هشت میلیون همپوشانی بیمه‌ای در کشور وجود داشته ب

۴ بیمه گر مهم در کشور

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر در کشور چهار بیمه پایه اصلی، حدود ۱۷ بیمه توام (ارائه همزمان خدمات پایه و تکمیلی) و ۴۰ بیمه تکمیلی داریم، راجع به افراد تحت پوشش بیمه های پایه کشور، گفت: شرکت تامین اجتماعی افراد شاغل را تحت پوشش قرار می دهد و به نوعی بر اساس بیمه های اجتماعی پایه ریزی شده است هست. شرکت بیمه سلامت نیز دارای پنج صندوق مشمول بر صندوق کارکنان دولت، صندوق روستاییان، صندوق بیمه همگانی رایگان، صندوق بیمه ایرانیان و صندوق سایر اقشار هست. راجع به بیمه نیروهای مسلح نیز مورد نیاز به ذکر است که در زیاد کشورهای دنیا نیروهای نظامی بیمه جداگانه ای دارند. بیمه پایه دیگر در کشور ما، بیمه نیازمندان یعنی کمیته امداد است.

بیش از ۸۰ درصد بسته پایه خدمات سلامت کشور یکسان است

طباطبایی راجع به یکسان بودن بسته خدمتی پایه بیمه ها، افزود: در نظام سلامت یک روش کلی وجود دارد که تاکید می کند نباید بر اساس گروه بندی های اجتماعی یا مزیت شغلی، پاسخگویی به نیازهای سلامتی افراد تفاوت چندانی باهم داشته باشد. هنگامی که حرف از عدالت در سلامت می شود به این معنی است که همه باید به اندازه نیازشان از خدمات سلامت بهره مند شوند. یعنی افراد ثروتمند نباید بسته خدمات پایه متفاوتی با افراد با درآمد کمتر داشته باشند و در برابر باید میزان پرداختی افراد بر اساس شرایط مذکور متفاوت باشد. خوشبختانه در کشور ما بالای ۸۰ درصد بسته خدمات پایه یکسان است و خدمات باقی مانده جهت این است که به عنوان نمونه نیروهای مسلح یا نیازمندان کمیته امداد بعضی از خدمات را زیاد تحت پوشش قرار داده یا برعکس بیمه روستاییان بعضی خدمات را پوشش نمی دهند.

وظایف بیمه‌های تکمیلی + هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می‌پردازد؟

هر بیمه شده است چقدر حق بیمه می دهد؟

وی در ادامه صحبت هایش به نحوه پرداخت حق بیمه در کشور اشاره و اظهار کرد: شرکت تامین اجتماعی و بعضی از شرکت ها تا پیش از سال ۸۶ تقریبا ۹ درصد حقوق و دستمزد را جهت سلامت هزینه می کردند، ولی حق بیمه سایر شرکت ها بر اساس حقوق و دستمزد نبود، بلکه سرانه مشخصی به عنوان حق بیمه تعیین می شد. البته از سال ۸۶ به بعد همه بیمه ها کسری از درآمد بیمه شدگان را به عنوان حق بیمه دریافت می کنند و نوعی یکپارچگی در دریافت حق بیمه ایجاد شده است است.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح و معرفی ساختار بیمه‌های درمانی در کشور، گفت: پیش‌بینی می‌شود بین شش تا هشت میلیون همپوشانی بیمه‌ای در کشور وجود داشته ب

کسانی هم که درآمد ندارند مانند روستاییان، بیمه شدگان کمیته امداد و… دولت هفت درصد حداقل حقوق و دستمزد را به عنوان حق بیمه خانوار برایشان می پردازد. در عین حال باید توجه کرد که حق بیمه افراد فاقد حقوق که به صورت خویش فرما تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، در سال ۹۷ به ازای هر نفر ماهیانه ۴۴ هزار تومان است.

بیمه های تکمیلی چه می کنند؟

طباطبایی در ادامه راجع به بیمه های تکمیلی نیز گفت: بااهمیت ترین کار بیمه تکمیلی این است که خدماتی را که در بیمه پایه پوشش داده نمی شوند، تحت پوشش قرار دهد. نوع دیگری از بیمه تکمیلی هم هزینه هایی را که بیمه پایه پوشش نمی دهد، تحت پوشش خود قرار می دهد. بر این اساس گاهی بیمه تکمیلی خدمت اضافه تری را ارائه می دهد و گاهی هم پول اضافه تری می پردازد. البته بیمه های تکمیلی تحت نظر وزارت اقتصاد بوده و با محوریت بیمه مرکزی کشور عزیزمان ایران اداره می شوند. در حالیکه بیمه های پایه تحت نظر وزارت رفاه و شورای عالی بیمه مدیریت می شوند.

وظایف بیمه‌های تکمیلی + هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می‌پردازد؟

همپوشانی بیمه ای؛ سکوت قانون یا تخلف؟

وی همچنین به عنوان همپوشانی های بیمه ای اشاره و اظهار کرد: همپوشانی به این معنی است که یک فرد بیش از یک بیمه داشته باشد. این اشکال از آنجا شروع می شود که ما دستورالعمل ها یا قوانینی داشتیم که اجازه همپوشانی را داده اند و یا در قبال همپوشانی سکوت کرده اند. به عنوان مثال اگر زن و شوهری شاغل باشند، طبق قانون هر دو نفر باید راسا تحت پوشش بیمه قرار گیرند یا قانون بیمه کردن افراد تبعی درجه دو و سه نیز از همین نوع هست. به عنوان مثال اگر فردی پدرش را تحت پوشش بیمه قرار دهد، پدرش می تواند به صورت خویش فرما هم خودش را بیمه کند.

وی ادامه داد: البته در بعضی مواقع هم شاهد تخلفاتی هستیم که به علت در دسترس نبودن اطلاعات، رخ می دهند. به عنوان مثال کسی که بیمه غیرحمایتی دارد، حق اینکه تحت پوشش بیمه حمایتی قرار گیرد را ندارد، ولی چون اطلاعات و مدیریت اطلاعات مان یکپارچه نبوده هست، این همپوشانی ها شکل گرفته اند.

همپوشانی بیمه ای به نفع مردم نیست

طباطبایی افزود: آینده نگری می شود که بین شش تا هشت میلیون همپوشانی بیمه ای در کشور وجود داشته باشد و جالب است که بین چهار تا شش میلیون نفر هم فاقد دفترچه بیمه هستند. تنها راهکار حل این پرسشها بازگشت به قانون و ساماندهی مدیرت اطلاعات هست. گاهی از آنجایی که مردم احساس اطلاعات دقیقی در مورد بیمه ها و میزان اعتبار آنها ندارند، نمی دانند کدام بیمه بهتر است و به همین علت به همپوشانی تن می دهند، ولی همپوشانی بیمه ای، امتیاز نیست؛ چراکه فرد دو بار حق بیمه پرداخت (یا نهادی به جای وی پرداخت می کند) می کند، ولی از یک محل هزینه خدمت مورد نیازش را دریافت می کند.

واژه های کلیدی: سلامت | صندوق | قانون | سلامتی | افراد ثروتمند | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs