بوییدن جایزه دریافت قرارداد سینمایی

بوییدن: جایزه دریافت قرارداد سینمایی جشنواره فیلم فیلم سینمایی قطار آن شب حمیدرضا قطبی

گت بلاگز اخبار کنکور و دانشگاه نگاهی به کم کردن میزان ثبت‌نام کنندگان آزمون‌کارشناسی‌ارشد ، فوق‌لیسانس از رونق افتاد

تعداد داوطلبان کنکور هر سال رو به کم کردن هست. دیگر این روزها اگر کسی ارشد قبول شود و مدرکش را بگیرد، شاید خیلی کار مهمی نکرده باشد. سال‌هایی که یک لیسانس، حکم

نگاهی به کم کردن میزان ثبت‌نام کنندگان آزمون‌کارشناسی‌ارشد ، فوق‌لیسانس از رونق افتاد

فوق لیسانس از رونق افتاد/ نگاهی به کم کردن میزان عضویت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد

عبارات مهم : داوطلب

تعداد داوطلبان کنکور هر سال رو به کم کردن هست. دیگر این روزها اگر کسی ارشد قبول شود و مدرکش را بگیرد، شاید خیلی کار مهمی نکرده باشد. سال هایی که یک لیسانس، حکم مدرک دکترا را داشت، قبول شدن در آزمون ارشد آرزویی بود که هر کسی به آن نمی رسید. همه این ماجراها در کنکور کارشناسی بود و قبولی در کنکور ارشد و دکترا فقط آرزویی جهت دانشجوها بود ولی به مرور وقت اوضاع عوض کردن کرد.

وقایع اتفاقیه نوشت: نسل پرجمعيت دهه 60 کنکور را پشت سر گذاشت و نوبت به دهه هفتادي ها رسيد. مسابقه بر سر ورود به دانشگاه کمتر شد و کنکور به مرور وقت از رونق افتاد. قبولي در کنکور ديگر نه فقط يک آرزو که مرحله اي جدانشدني از زندگي دانش آموزان شد. جدا از اينکه دانش آموزي به ادامه تحصيلات علاقه مند باشند يا نه، صندلي خالي براي همه در دانشگاه ها وجود دارد. تا جايي که طبق آمار، تعداد داوطلبان آزمون ارشد هر سال نسبت به سال قبل کم کردن داشته و کنکور از رونق افتاده است.

نگاهی به کم کردن میزان ثبت‌نام کنندگان آزمون‌کارشناسی‌ارشد ، فوق‌لیسانس از رونق افتاد

هر سال کمتر از پارسال

آمار عضویت کنندگان آزمون ارشد طي سال هاي اخير نشان مي دهد که تعداد داوطلبان، هر سال نسبت به سال قبل کم کردن داشته هست. امسال ۸۷۸ هزار و ۳۸۸ داوطلب در آزمون ارشد عضویت کرده اند. سال گذشته تعداد ۷۶۱ هزار و ۱۱۶ داوطلب در آزمون ارشد عضویت کردند که اين آمار نسبت به آمار آزمون سال ۹۴، تعداد ۵۱ هزار و ۸۹۷ و به عبارت ديگر 6,38 درصد کمتر بود. به عبارتي در سال 94، 813 هزار و 13 داوطلب در آزمون عضویت کردند. در سال 93، 948 هزار و 239 داوطلب در اين آزمون شرکت کردند که بيشترين ميزان داوطلب مربوط به همين سال هست. در سال 92 ولی با يک روند کاهشي مواجه بوديم؛ به طوري که تعداد داوطلبان 896 هزار و 125 نفر بود. به عبارتي در سال 92 نسبت به سال 93 با کم کردن 52 هزار نفري داوطلب مواجه بوديم. در سال 91 نيز تعداد داوطلبان 985 هزار و 979 نفر بود که اين آمار به جز تعداد داوطلبان در سال 92 نشان از روند کاهشي در عضویت داوطلبان دارد.

تعداد داوطلبان کنکور هر سال رو به کم کردن هست. دیگر این روزها اگر کسی ارشد قبول شود و مدرکش را بگیرد، شاید خیلی کار مهمی نکرده باشد. سال‌هایی که یک لیسانس، حکم

880 هزار داوطلب آزمون ارشد

شايد قبولي در دانشگاه هاي معتبر ايران هنوز هم به سختي سابق باشد ولی ديگر دانش آموزي وجود ندارد که نتواند وارد مرحله تحصيلات عالي شود. زماني که کنکور هنوز داراي ابهت زيادي بود کارشناسان از بین بردن آن را حق مسلم و مورد نیاز مي دانستند. امروز که در عمل کنکور ابهت سابق را ندارد، نقص هاي سيستم آموزشي جاي آن را گرفته است.

به گفته حسين توکلي، مشاور عالي شرکت سنجش تعداد ۸۷۸ هزار و ۳۸۸ داوطلب در آزمون ورودي دوره هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال ۹۶ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي و همچنين بيست و دومين المپياد علمي دانشجويي عضویت کرده اند. از اين ميان، تعداد ۴۳۰ هزار و ۶۶ نفر زن و ۴۴۸ هزار و ۳۲۲ نفر مرد هستند. از اين ميان، تعداد ۷۱ هزار و ۷۷۴ داوطلب علاوه بر گزینش کدرشته امتحاني اول، علاقه مندي خود را نيز به کد رشته امتحاني دوم اعلام کرده اند. در مجموع براي داوطلبان عضویت کننده و علاقه مندان به کدرشته امتحاني دوم ۹۵۰ هزار و ۱۶۲ کارت صادر شده است است.

نگاهی به کم کردن میزان ثبت‌نام کنندگان آزمون‌کارشناسی‌ارشد ، فوق‌لیسانس از رونق افتاد

از تعداد ۹۵۰ هزار و ۱۶۲ کارت صادره، تعداد ۴۶۲ هزار و ۵۶۵ کارت براي داوطلبان زن و ۴۸۷ هزار و ۵۹۷ کارت براي داوطلبان مرد صادر مي شود. از اين تعداد داوطلب در آزمون ورودي دوره هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال ۹۶، تا ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۹۶ تعداد ۶۰۰ هزار نفر معادل ۶۸. ۳۱ درصد داوطلبان از کارت خود پرينت تهيه کردند. به گفته توکلي، براي داوطلباني که در دو کدرشته عضویت کرده اند، دو کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده است است و توصيه مي شود اين دسته از داوطلبان دو کارت ورود به جلسه آزمون را پرينت بگيرند.

نارضايتي داوطلبان از ساعت برگزاري آزمون

تعداد داوطلبان کنکور هر سال رو به کم کردن هست. دیگر این روزها اگر کسی ارشد قبول شود و مدرکش را بگیرد، شاید خیلی کار مهمی نکرده باشد. سال‌هایی که یک لیسانس، حکم

بر اساس برنامه ريزي انجام شده، آزمون داوطلبان ۱۱ کدرشته مشمول بر ۱۱۵۶ (آماد)، ۱۱۳۴ (مجموعه حسابداري)، ۱۱۳۳ (مجموعه روان شناسي)، ۱۱۲۴ (مجموعه زبان آلماني)، ۱۱۲۲ (مجموعه زبان روسي)، ۱۱۱۷ (مجموعه علوم تربيتي)، ۱۱۴۲ (مجموعه مديريت) ، ۱۲۵۱ (مجموعه مهندسي برق)، ۱۲۶۷ (مجموعه مهندسي مکانيک)، ۱۱۵۷ (مديريت بحران)، ۱۱۴۳ (مشاوره) در حوزه هاي امتحاني مربوط براي تعداد ۳۶۲ هزار و ۸۳۵ داوطلب که ۱۷۹ هزار و ۷۶۸ نفر زن و ۱۸۳ هزار و ۶۷ نفر مرد هستند، امروز ۷ ارديبهشت ۹۶ برگزار مي شود. در بعدازظهر امروز نيز آزمون ۶۳ کدرشته امتحاني (کدرشته هاي امتحاني شناور) براي ۱۳۷ هزار و ۴۰۹ داوطلب که از اين تعداد ۶۳ هزار و ۸۶۶ نفر زن و ۷۳ هزار و ۵۴۳ نفر مرد هستند، برگزار خواهد شد.

اولين مرحله آزمون بيست ودومين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور نيز همزمان با برگزاري آزمون ورودي دوره هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال ۱۳۹۶، در ۲۲ رشته برگزار مي شود. به گفته توکلي، شروع فرايند برگزاري آزمون، صبح ها از ساعت 7:30 و بعدازظهرها از ساعت 14:30 (دو و نيم بعدازظهر) است.

نگاهی به کم کردن میزان ثبت‌نام کنندگان آزمون‌کارشناسی‌ارشد ، فوق‌لیسانس از رونق افتاد

در حوزه هاي امتحاني صبح ها رأس ساعت 7:00 و بعد از ظهرها رأس ساعت 14:00 (دو بعدازظهر) بسته خواهد شد؛ لذا بعد از بسته شدن در سالن هاي امتحاني از ورود داوطلبان به حوزه امتحاني، ممانعت به عمل خواهد آمد. با توجه به اينکه آزمون در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار مي شود. بسياري از داوطلبان از ساعت بعدازظهر ناراضي هستند و گلايه ارزش اين است که ساعت دو و نيم ظهر وقت مناسبي براي آزمون دادن نيست.

دفترچه هاي آزمون داراي تنوع و شخصي سازي شده است است و شماره داوطلبي، نام خانوادگي و نام هر داوطلب روي جلد دفترچه آزمون او درج شده است هست. اين دفترچه ها داراي تنوع بوده و در انواع A، B، C، D، E و F تقسيم مي شوند. بعد از برگزاري آزمون و تصحيح اوراق ، کارنامه کليه داوطلبان شرکت کننده در آزمون هر يک از کدرشته هاي امتحاني ، به نحو مقتضي و در نيمه دوم خرداد سال ۱۳۹۶ از طريق سايت شرکت سنجش آموزش کشور در اختيار داوطلبان قرار داده خواهد شد.

افزايش مدرک گرايي و چالش بيکاري فارغ التحصيلان

امروزه با توجه به اشاعه دانشگاه ها و مراکز علمي متعدد در کشور، مدرک گرايي رواج يافته و هر سال شاهد فارغ التحصيلي گروه زيادي از جوانان تحصيلکرده هستيم که البته کمتر از مهارت هاي مورد نیاز براي ورود به بازار کار برخوردارند و اين همان چالشي است که از آن به عنوان فاصله بين صنعت و دانشگاه ياد مي کنند. براساس آمار، بين سال هاي 85 تا 94 جمعيت بيکار داراي تحصيلات عالي رشد سه و نیم درصدي و قیمت بيکاري جمعيت داراي تحصيلات عالي رشد 2,3 درصدي داشته هست. همچنين قیمت همکاری اقتصادي جمعيت داراي تحصيلات عالي در اين سال ها کم کردن 5,1 درصدي داشته است.

بر اين اساس، درحالي که کارشناسان بر لزوم استفاده از توان و تخصص قشر تحصيلکرده در زمينه توليد تکنولوژي تأکيد مي کنند، واقعيت آن است که قشر تحصيلکرده متمايز از قشر داراي مدرک است و داشتن مدرک دانشگاهي لزوما به معناي داشتن تخصص نيست. با وجود اين موارد، اينکه همه جوانان يک کشور داراي تحصيلات تکميلي باشند، مي تواند ظرفيتي فوق العاده براي کشور باشد؛ به شرطي که رابطه شبکه آموزشي و دانشگاه ها با بازار کار قطع نباشد.

درصد کمي از دانشجوياني که بدون کنکور، در مراحل تکميل ظرفيت و به بهانه هاي متفاوت وارد انواع دانشگاه ها و مؤسسات غيرانتفاعي مي شوند، به رشته تحصيلي خود يا به تحصيل علاقه و اعتقاد دارند. وقتي بسياري از اين دانشجويان بعد از فارغ التحصيلي راهي به بازار کار نمي يابند، درست نيست چهار سال عمر و هزينه خود را در فضاهاي آموزشي طي کنند.

واژه های کلیدی: داوطلب | مجموعه | دانشگاه | دانشگاه | داوطلبان | اخبار کنکور و دانشگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs